Pet let po odprtju skupinske razstave Avtoportret v Galeriji Velenje so člani Društva likovnih umetnikov Celje v Muzeju premogovništva Slovenije pripravili razstavo Avtoportreti 2. Na razstavi z intervencijami v prostor, ki je bila odprta v četrtek, 11. aprila 2013, se predstavlja 16 avtorjev.
Društvo likovnih umetnikov Celje združuje veliko različnih umetnikov – od študentov do starejših, ki jih zanimajo tako klasični kot novejši mediji. Predsednica Društva Andreja Džakušič je povedala: »Društvo deluje tako, da skušajo posamezni umetniki pri ustvarjanju svojih del vplivati drug na drugega in se s tem oplajati. Največ povedo naša dela, ki smo jih postavili na ogled. Kljub takšnemu naslovu razstave ne gre zgolj za fizično uprizoritev avtorjev, ampak za naš širši pogled.« Džakušičeva je sicer ena redkih likovnih umetnic pri nas, ki se ukvarja s performansom. V Muzeju je predstavila performans »umivanje nog«, s katerim je izkazala odnos umetnika v okolju rudarjev: »Želim pokazati, da umetnost ni nekaj vzvišenega. Je enako pomembno kot fizično delo – umetniki proizvajamo duševno hrano, rudarji pa opravljajo fizično delo.«
Razstavo je odprl vodja Muzeja premogovništva Slovenije Stojan Špegel, ki je poudaril, da ima rudarski pozdrav Srečno v teh dneh še večji pomen, saj smo ponovno odprli podzemni del muzeja. »Vsake toliko časa moramo v ogledalo pogledati samega sebe. Tudi Premogovnik Velenje in Muzej večkrat preverita, kje sta in kaj delata. Pri tem moramo imeti odprt pogled in tudi ta razstava je odprta umetnost.«
Avtorji razstave se predstavljajo z različnimi pogledi in motivi, ki jih izražajo z izraznimi tehnikami, kot so kolaž, akril, grafit, tuš, oglje in drugo. Poleg performansa in projekcije kvantnega filma je bila organizirana delavnica izdelave kvantne verige (Möbiusov trak). Avtor delavnice Simon Macuh je povedal: »Gre za preprost problem, ki ga obravnava kvantna fizika, to je problem nedoločljivosti. Odločil sem se za nazorno prikazano vizualno demonstracijo. Z ustvarjanjem simbolnih elementov bomo ustvarili verigo, ki simbolično predstavlja združevanje ljudi.«
Vse do 11. maja 2013 so v Razstavišču Barbara na ogled dela Ivane Andrić Todić, Mateja Čepina, Milojke Drobne, Andreje Džakušič, Simona Macuha, Adolfa Mljača, Boruta Hollanda, Borisa Oblišarja, Željka Opačka, Stojana Špegla, Nataše Tajnik Stupar, Manje Vadla, Črta Valenčaka, Borija Zupančiča, Estele Žutič in Gilles Duvivier.
Fotografije iz odprtja razstave na http://www.rlv.si/si/fotogalerija/2007/1147.