V Premogovniku Velenje smo tudi letos v oktobru, mesecu požarne varnosti, izvedli taktično gasilsko vajo, ki je tokrat potekala v sodelovanju s podjetjem PLP. Poleg Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Velenje s poklicnim jedrom ter članov Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Premogovnika Velenje (PIGD) in gasilcev PGE Gorenje je v vaji sodelovalo tudi šest prostovoljnih gasilskih društev v MO Velenje.
Predpostavka vaje, ki je potekala v četrtek, 16. oktobra 2014, je bil izbruh požara v brusilnici podjetja PLP, kjer so bile poškodovane tri osebe; ena oseba je imela opekline, ena oseba je pri umiku oz. evakuaciji padla in si zlomila nogo, ena oseba pa je vdihnila strupene pline in je bila nezavestna. Gasilci in reševalci so požar uspešno pogasili, vse poškodovane so pravočasno rešili, jih primerno oskrbeli in jih z reševalnimi vozili prepeljali v Zdravstveni dom Velenje.
Namen takšne vaje je bilo preveriti delovanje gasilskih in reševalnih enot v MO Velenje ob nastanku požara ter vzdrževanje dobrega sodelovanja med društvi, spoznavanje opreme vseh gasilskih enot in objektov na območju PLP z okolico, preizkus hidrantnega omrežja v okolici objekta ter povezava interveniranja ob nesrečah z Zdravstvenim domom Velenje in Policijsko postajo Velenje.
Predsednik Uprave Premogovnika Velenje mag. Ludvik Golob je vsem sodelujočim čestital za uspešno izvedeno vajo. »V Premogovniku Velenje zaradi zavedanja potencialnih nevarnosti stremimo k zagotavljanju čim višjih standardov varnosti in zdravja pri delu, s čimer zmanjšujemo tveganje na najnižjo možno raven. Imamo prepoznane potencialne nevarnosti, na podlagi načrta obrambe in reševanja pa se izvajajo tako ukrepi za preprečevanje le-teh, vseskozi pa so pripravljeni tudi ukrepi, ki bi se izvedli, če bi prišlo do nastanka potencialnih nevarnosti.«
V Premogovniku Velenje poleg dobro usposobljene Jamske reševalne čete, ki je v vsakem trenutku pripravljena na morebitno posredovanje, deluje tudi dobro izurjeno Prostovoljno industrijsko gasilsko društvo, kar se je pokazalo kot dobra praksa v primeru požara v Muzeju premogovništva Slovenije, ob zadnjih katastrofalnih poplavah ter ob posledicah žleda letos v začetku leta. »Gasilci in reševalci ste pripravljeni priskočiti na pomoč v vsakem trenutku in ne omahujete, čeprav s tem ogrožate tudi lastno zdravje in celo življenja, in ravno to je občudovanja vredno,« je v svojem govoru po vaji dejal mag. Golob.
»Z vajo smo ponovno potrdili odlično sodelovanje vseh devetih društev v Mestni občini Velenje,« je po uspešno izvedeni vaji dejal poveljnik PIGD Premogovnik Velenje in vodja intervencije Boris Špeh in potrdil, da je vaja v celoti uspela. »S tem smo pokazali, kako pomembno in nujno je tovrstno sodelovanje predvsem ob večjih nesrečah, kjer je treba vključiti veliko število gasilcev, reševalcev in opreme.«
Damijan Kanduti, direktor družbe PLP, kjer je tokratna vaja potekala, je v svojem govoru med drugim dejal: »Na širšem območju Premogovnika Velenje, kjer deluje tudi družba PLP, veliko vlagamo v zagotavljanje varnosti – tudi požarne. Naše podjetje je sestavni del lesno-predelovalne industrije v Sloveniji, kar pomeni, da v svojih proizvodnih in skladiščnih obratih hranimo velike količine lesa. To nas uvršča med podjetja z visoko stopnjo požarne ogroženosti. Prav zaradi tega smo še toliko bolj ponosni, da v dolgoletni tradiciji družbe požara še nismo imeli.«