Večer v družbi legende slovenske glasbe Mojmira Sepeta, odličnih solistov ter podelitve častnega prstana Zveze slovenskih godb mag. Ivanu Marinu
Tretji abonmajski koncert Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje v sezoni 2014/2015 je v soboto, 10. januarja 2015, do zadnjega kotička napolnil veliko dvorano Doma kultura Velenje. V njej so se zbrali številni ljubitelji kakovostne glasbe, ki je stalnica že tradicionalnega Novoletnega koncerta. Izvrstnemu programu, ki so ga velenjski godbeniki izvedli pod taktirko Matjaža Emeršiča, so dali posebno noto legenda slovenske glasbe Mojmir Sepe in drugi odlični solisti. Zveza slovenskih godb pa je podelila častni prstan mag. Ivanu Marinu, ki je tako postal častni član Zveze v letu 2014.
V velenjskem hramu kulture se je drugo soboto v januarju razlegala kakovostna glasba. Novoletni koncert velenjskih godbenikov se je začel s skladbo japonskega skladatelja Yagisawe, ki ga je navdihnil slogan nekega japonskega mesta, ki se glasi voda, zelena in zemlja. Skladba je takšna, kakršno je življenje – kratka in dramatična. Sledila je solistična fantazija za alt saksofon, ki za izvajanje potrebuje virtuozinjo, kot je Sara Beriša. Dolgoletna članica orkestra poučuje v velenjski glasbeni šoli in je diplomantka zagrebške akademije za glasbo. Koncert za pozavno in orkester, ki ga je napisal Bert Appermont, sestavljajo štirje stavki, ki temeljijo na različnih barvah. Najprej nas je glasba ujela v sijočo rumeno, nato potopila v dinamično in strastno rdečo, po trenutkih neobrzdane strasti in bitke za življenje pa je bil čas za zasanjano in mirno modro, ki se je v zadnjem stavku izlila v zeleno – harmonično in polno pričakovanj. Skozi barvno paleto nas je popeljal solist na trombonu Domen Jeraša. V drugem delu je poslušalce navduševal in razveseljeval skladatelj, aranžer, dirigent in mojster Mojmir Sepe. Njegove skladbe so tudi naše, saj so kot naša dediščina. Ena od takšnih je zagotovo Zemlja pleše, ki bo za vedno živela in žarela v Sepetovem delu. »Mojster je uglasbil mojstra« je bila napoved naslednje pesmi povezovalke programa Eme Hozjan. V mislih je imela Minattijevo pesem Nekoga moraš imeti rad, v kateri se je kot solist na krilnem rogu predstavil Alojz Kompan. Po skladbi Conga del fuego nuevo mehiškega skladatelja Artura Marqueza, ki bi poslušalce v drugačnih okoliščinah gotovo zvabila na plesišče, je bil čas za živahno polko Janžev vrh, delo Sepeta, pri kateri je sam prevzel dirigentsko palico. V programu so godbeniki izvedli tudi dve skladbi, nastali izpod peresa Franeta Milčinskega – Ježka, in sicer Glažek vinčka ter Stari lajnar, ki ju je zapel sam mojster Sepe, obenem pa dokazal, da mu črno-bele tipke niso tuje.
V imenu orkestra je Mojmiru Sepetu iskreno zahvalo za čas in trud izrekel predsednik Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje dr. Gregor Jeromel: »Mineva že skoraj 140 let, odkar v Premogovniku Velenje kopljemo premog. Vsake toliko v njem najdemo poseben »diamant« iz ksilita, ki vam ga poklanjamo v spomin na današnji nastop.« Sepe je izrazil presenečenje nad dejstvom, da se ga spominja tudi današnji svet: »Hvala orkestru, dirigentu in publiki, da ste se odzvali v takšnem številu in me sprejeli s tolikšnim navdušenjem.«
Večer je zaznamovala tudi podelitev častnega prstana Zveze slovenskih godb mag. Ivanu Marinu. »Poznavalci zgodovine slovenskih pihalnih orkestrov in godb v zadnjih 30. letih, ko se je začelo slovensko godbeništvo povezovati, ne morejo mimo pihalnega orkestra velenjskih rudarjev. Izjemen pečat jim je dal Ivan Marin. Bogate izkušnje, osebna poznanstva s takrat vodilnimi svetovnimi glasbenimi založbami, ustvarjanje za ugodno rast in vizijo so Ivana Marina vodile v izgradnjo glasbenega šolstva v Velenju, ki je ustvarilo pravo kovnico glasbenikov na vseh področjih. Za svoje prizadevno delo je poleg številnih drugih nagrad in priznanj v Sloveniji prejel tudi najvišje priznanje Zveze slovenskih godb plaketo Bojana Adamiča in najvišje priznanje mednarodnega glasbenega združenja CISM častni križ,« je njegovo delo predstavil Tone Urbas, predsednik Zveze slovenskih godb, in dodal: »Častni član Zveze slovenskih godb v letu 2014 je Ivan Marin, ki ga krasijo širina razmišljanja, prodorne misli in vedno prijazen odnos ter odprtost do vseh in vsakogar posebej.«
Za konec so godbeniki prihranili slavnostno uverturo ameriškega skladatelja Jamesa Barnesa in vsem prisotnim zaželeli, da bi bilo to leto kot uvertura – enostavno čudovito. Povezovalka programa pa si je za poslovilno misel izposodila Ježkove besede: »Naj sreča vam pravilo bo in ne izjema, tako veli vam vaša stara šema.«
Častitljivih devet desetletij in pol šteje Pihalni orkester Premogovnika Velenje. Kljub temu je orkester še mlad, saj ima mladost, energijo in značaj. Pripravljenost žrtvovati svoj prosti čas je za njegove člane še vedno živa vrlina. Motivacije za delo in želje po ustvarjanju različnih melodij ter harmonij več kot sto članom orkestra zagotovo ne manjka. S svojimi nastopi bogatijo utrip v mestu Velenje, drugje po Sloveniji in zunaj njenih meja. Sodelovanje z Glasbeno šolo Frana Koruna Koželjskega Velenje je odločilnega pomena za njihov obstoj, saj se iz vrst poraja podmladek. Na področju abonmajskih koncertov pihalnih orkestrov so orali ledino. Za njimi je lepo število prireditev in dogodkov. Vsak od njih je nekaj posebnega, so pa utrinki, ki so zasedli prav posebno mesto v njihovem delovanju. Najbolj sveža sta zagotovo prejem zlate plakete na 32. tekmovanju slovenskih godb v koncertni težavnosti stopnji leta 2012 v Laškem in prejem zlate plakete s pohvalo na 4. mednarodnem tekmovanju pihalnih orkestrov v koncertnem igranju »Slovenija 2010«. Uspešno sodelovanje na mnogih svetovnih tekmovanjih na Nizozemskem le še dodatno potrjuje njihove izjemne uspehe in prejete nagrade, ki so lahko vsem nam v ponos.
28. marca 2015 nas bo na četrtem koncertu v nizu abonmajskih koncertov Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje razveseljeval belec z glasom črnskega džezovskega pevca, znan po odličnih interpretacijah skladb Raya Charlesa, Uroš Perić. Pevec in pianist, ki se mu po žilah pretakajo bluz, soul in džez, je poosebljena pozitivna energija. Skupaj s svojim Bluenote kvartetom bo ogrel tudi naša srca in dlani.
Dodatne informacije o abonmajskem programu in nakupu vstopnic v prostorih orkestra v Glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega Velenje, na 031 677 444 ali www.popv.si.