Muzej premogovništva Slovenije v Velenju, ki je letos stopil v dvajseto leto delovanja in velja za center industrijske umetnosti, je za obiskovalce pripravil že mnogo posebnih doživetij. Eno zadnjih je 5-zvezdično doživetje Velenje Underground, ki je v okviru akcije Slovenia's Hidden Gems 2019 prejelo priznanje za drugo mesto.
Muzej premogovništva Slovenije ohranjene rudniške prostore namenja različnim kulturnim vsebinam. Zadnje desetletje so ga zaznamovale številne vrhunske razstave, koncerti in prireditve, edinstveni prostori pa kar kličejo po drugačnih doživetjih. Odmevni dogodki navdušujejo obiskovalce na površju in v skrivnostnih rovih opuščenega rudnika. Eden takšnih je zagotovo Velenje Underground, vrhunska kulinarična izkušnja v najgloblji jedilnici v Sloveniji, kjer lahko okusite podzemlje z vsemi svojimi čuti. Kombinacija surovega industrijskega okolja in gastronomskih užitkov, ki je v okviru akcije Slovenia's Hidden Gems 2019 prejela priznanje za drugo mesto, je uvrščena v zbirko Slovenia unique experiences. V sodelovanju s Šaleškim študentskim klubom je bil organiziran najgloblji spektakel smeha na svetu, v sodelovanju z največjo spletno stranjo za igranje pokra na svetu PokerStars je bil prvič v Sloveniji organiziran ekstremni turnir pokra, odvrtelo se je kolo kulture na evropski ravni, ko je bilo na spektaklu Kohle ist brot (Premog je kruh) moč slišati Laibachove legendarne industrialne skladbe, pod okriljem družbe MasterCard se je odvilo neprecenljivo kulinarično doživetje z Ano Roš, prejemnico prestižnega naziva najboljše kuharice na svetu, na ustanovni slovesnosti Rotaract in Interact kluba Velenje je bil organiziran verjetno najgloblji charter vseh časov.
Premogovniški muzej tudi z drugimi vsebinami iz dneva v dan jemlje dih in navdušuje. Pomembno mesto ima t. i. industrijska umetnost s poudarkom na rudarski tematiki. Pred kratkim je izšla nova monografija Stojana Špegla z naslovom Industrijski motiv, o kateri je likovna kritičarka Tatjana Pregl Kobe povedala: »Industrijske motive za ta cikel slik umetnik najde neposredno v svoji okolici, povezani so tako s premogovništvom, pri katerem je pri delovanju v velenjskem Muzeju premogovništva dnevno navzoč, kot z njegovo širšo bivanjsko okolico.«
Slikar Stojan Špegel, ki je bil na čelu Muzeja več kot desetletje in ki živi ter ustvarja v industrijskem okolju, v kraju, kjer igra rudarstvo veliko vlogo, je prav tu začel iskati motive. Najprej je upodabljal rudniške jaške iz Velenja, kasneje pa tudi ostale rudniške jaške v Sloveniji: »Razvoj in obstoj industrije in rudarstva sta vrednoti zadnjih dveh stoletij. Ko danes pogledamo nazaj na preteklo in polpreteklo zgodovino tistega časa, zaznavamo industrijo in njen razvoj tudi z vidika industrijske umetnosti. Industrijski obrati, ki so nekdaj služili razvoju dežele, danes nemalokrat samevajo in propadajo, zato je umeščanje umetniških projektov v industrijske objekte, izdelava umetniških ali oblikovnih osnutkov z uporabo industrijskih objektov ali pokrajine, priložnost za naš odnos in razumevanje nekega obdobja.«